strach z cestování

Strach z cestování? Další příběh z reálné terapie.

logo-hlubinna-terapie

Toto je příběh o domnělém strachu z cestování, za kterým bylo ukryto něco zcela jiného

Lidské příběhy a trápení poslouchám už od minulého století. Vlastně se stále opakují, ale přesto je každý z nich unikátní.

Při své práci využívám toho, že už jsem toho od lidí vyslechl dost a našel nejrůznější zákoutí lidských duší. Stále ale s každým klientem začínám od nuly a nechám se vést svým Vysokým Já. Naučil jsem se zbavit předpokladů a dojmů, které by terapii svedly nežádoucím směrem.

To, co dnes budete číst, také učím studentky a studenty na svých kurzech práce s Vysokým Já, neboli na kurzech systému Spiritual Response Therapy (SRT).

Tento příběh není výjimkou, ukazuje něco, co se stává často. Klientka přišla s tématem, které ale ve skutečnosti nebylo vůbec jejím problémem. A můj úkol je zjistit, v čem je skutečný problém, abychom řešili to, co klientce opravdu pomůže.

Takže, jak se zbavit strachu z cestování? Nejprve je třeba ho pochopit, najít příčiny a pak je odstranit. A uvidíte, že to může být velmi zajímavé.

 

Klientčin příběh domnělého strachu z cestování

Klientka se na mě obrátila s tím, že její problém se týká cestování. Napsala mi, že má strach cestovat sama, nevěří si, že by to zvládla. Když někam jede, tak i když je tam hezky, nedokáže si to užít, je jako na trní. Na dovolené si přeje, aby to rychle uteklo, protože se celou dobu bojí, co špatného by se mohlo stát doma.

Klientka také řekla, že při cestování strašně trpí, popsala mi své tělesné projevy svých strachů. Své vyprávění zakončila slovy, „pro někoho je to banalita, ale já si nevěřím, všechno moc řeším.“

 

Co učím na kurzech SRT, to při terapiích také dělám

Na svých kurzech SRT lidi učím, že pouze „točit kyvadlem nad tabulkami“ je opravdu málo. Nechci se s tím spokojit a do učení jsem vložil zkušenosti z jiných metod, aby se SRT posunulo na novou úroveň.

Učím, jak naslouchat lidem a nacházet jejich problémy, které jsou často hluboko ukryty. A často se stane, že ani sama klientka – přesně jako v tomto příběhu – neví, v čem je její skutečný problém.

Tato část práce s Vysokým Já je velmi dobrodružná, protože může vést k nečekaným objevům. Je ale také náročná, protože neexistuje žádný pevný návod, jak se dobrat k cíli. Je to hra naslouchání, intuice, zkušenosti, testování, komunikace s Vysokým Já. A je k tomu třeba veledůležitá věc – důvěra ve své Vysoké Já.

 

Co mi řekla klientka a co jsem v tom slyšel

„Na dovolené mám strach, že se něco pokazí, jsem neklidná, nestálá, už bych raději jela domů,“ řekla klientka.

„Nevěřím si při řízení auta, mám problém někam dojet, najít si ubytování. Mám strach, že to nezvládnu, že zabloudím. Při cestování jsem odkázána na manžela, já bych to nezvládla.“

Ptal jsem se, jak se projevují tyto problémy v těle… „Kdybych někam měla jet sama, polilo by mě horko, byla bych nervozní, bylo by mi blbě, zpanikařila bych. Já se do toho ale nepouštím. Hodně přemýšlím o tom, jestli to dokážu, jinak do toho nejdu.“

Klientka ale rovnou řekla, že její strachy jsou tak silné, že nikdy ani sama někam jet nezkusila! To je docela extrém.

 

Rozbor situace

Na kurzech SRT své studenty učím udělat rozbor situace (a tento článek píšu také pro ně jako „studijní pomůcku“). Přesně tak jsem postupoval i s touto klientkou. Zde je heslovitě, co jsem zjistil.

  • Odkdy má klientka problém? Už odmala. „Co si pamatuji, co jsem měla rozum, jsem měla vždy pocit strachu, ve škole mi to nešlo. Vždycky jsem byla porovnávaná se svými sourozenci, ti byli chytřejší.“
  • Kdo ji takto porovnával? „Cítila jsem, že mě porovnávají. Nikdo mi to ale neřekl, přesto jsem cítila, že jsem hloupější než oni.“ Tady vidíte, že vše se vlastně „jen“ zrodilo v hlavě klientky.
  • Proč je to pro ni tak důležité? „Připadám si, že jsem tím omezená. Nic nezvládnu, kdybych někam měla jet autem, ty semafory…“
  • Jak by se cítila, kdyby opravdu něco nezvládla? „Mám strach, že to nezvládnu, že si nevěřím, že to nedokážu, že se něco stane. Cítila bych, že nestojím za to, já to věděla, že to nedokážu. A přesvědčila jsem se, že to tak je. Cítila bych se špatně, poníženě, trapně před druhými i před sebou. Nemohu se pohnout, něco mě brzdí, jako by mě něco stoplo, brzda. Vím, že to nedopadne dobře.“
  • Jak vnímá chyby u druhých? „U druhých to beru normálně. To mně nevadí, každý není neomylný.“ Všimněte si, jak je klientčin program silný, u sebe prostě chyby tolerovat nedokáže, u druhých jí přijdou normální.
  • Proč to tedy vadí jí u sebe sama? „Já si připadám méněcenná, už od dětství, že mi nešlo učení ve škole, připadám si hloupá.“

 

Co jsme objevili za příčiny a co jsem klientce čistil

Jak vidíte, došli jsme rozborem k překvapivému objevu – domnělý strach z cestování byl ve skutečnosti něčím úplně jiným. V první řadě jsem z rozhovoru vycítil klientčinu potřebu mít vše, co se děje doma, pod kontrolou. To mi klientka plně potvrdila.

A proč? Protože klientka jako nechtěné dítě stále čekala TREST za to, že žije. Když jsme objevili tento program, oběma nám naskočila husí kůže (a mám ji i teď, když píšu).

OČEKÁVÁM TREST ZA TO, ŽE ŽIJU!!!

Její podvědomí stále očekávalo, kdy k trestu dojde, proto cítila takový neklid a nemohla cestovat. Proto potřebovala být se svou rodinou. Toto pochopení klientce objasnilo všechny souvislosti. Třeba proč na dovolené, kterou si měla užívat, myslela jen na to, aby už zase byla doma.

Za „problémem s cestováním“ byl ukryt ještě jeden program, který už jsem našel u mnoha lidí, ale nikdy si ho nebyli vědomi: „Pokud budu s cizími lidmi, oni přijdou na to, jak jsem špatná. To samozřejmě nechci. Proto raději zůstávám jen se svou rodinou.“

Na této zkrácené ukázce vidíte, proč rozhovoru věnuji vždy velkou pozornost. Stále prosazuji názor, že při terapii je nutné řešit skutečné, nikoliv domnělé téma.

Takže nešlo vůbec o strach z cestování, ten byl pouze důsledkem pocitu, že klientka je špatná, vadná, hloupá. A že při cestování to vyjde najevo!

 

Následoval rozbor a teprve na konec vlastní čištění

Po skončení rozhovoru testuji s pomocí Vysokého Já platnost různých programů a skládám klientce její příběh. Dělám to proto, že pochopení skrytých příčin problémů a objevení nejrůznějších souvislostí přináší člověku poučení, poznání sebe sama a také velkou úlevu.

Jaké podvědomé programy jsem našel u této klientky:

  • Cítím se hloupá.
  • Obviňuji se, že nestojím za to, druzí jsou lepší.
  • Porovnávám se s druhými, já sama nejsem v ničem dobrá.
  • Z uvedeného jsem vycítil, že klientka má tzv. program nechtěného dítěte. Vysoké Já mi to potvrdilo.
  • Cítím se nevítaná a opuštěná (toto mi ukázal barometr chování, který vyučuji na kurzech SRT II).
  • Cítím, že jsem úplně zbytečná.
  • Mám obrovský strach z ublížení mně nebo mé rodině. Proto potřebuji mít věci pod kontrolou.
  • I z tohoto důvodu mám strach ze změny. K tomu patří i strach z cestování někam, kde to neznám. I to je vlastně druh změny.
  • Neustále čekám, co se stane špatného, očekávám ublížení.
  • Jsem bezvýznamná, celkově „vadný výrobek.”

Při rozhovoru, kdy objevím program nechtěného dítěte, často lidem kladu zvláštní otázku:

“Víte, co je vaše největší provinění?”

Obvykle nemají tušení. A já jim to prozradím: „Vaše největší provinění (podle vašeho podvědomí, samozřejmě) je to, že jste se vůbec narodila.“ Zní to dramaticky, ale takto to skutečně mnozí lidé mají „v hlavě“ nastaveno. A v návaznosti na to mě u této klientky napadl právě ten program: „A jako nechtěné dítě čekám trest za to, že žiji!!“

Po tomto rozboru (vše jsem klientce ověřoval testováním a měřením procent) jsem se klientky zeptal, jak nyní vlastně vnímá svůj problém a co má být tématem čištění. Zde – jak tvrdím na kurzech – často dostávám překvapivé odpovědi. Tak to bylo i v tomto případě:

“Přeji si, abych měla ráda sama sebe a věřila si!”

Všimněte si, jak se změnilo klientčino chápání – o strachu z cestování najednou neřekla ani slovo! Pochopila totiž díky rozhovoru a rozboru, co byl její skutečný a hluboký problém.

 

Čištění a „výstupní kontrola“

Teprve poté, kdy mi Vysoké Já odsouhlasí, že klientka svou situaci plně pochopila, přistoupím k vlastnímu čištění, tedy práci s tabulkami, kde postupně odstraňuji programy, které mi Vysoké Já ukazuje v pořadí podle důležitosti. Tato fáze práce je už vlastně jen (důležitá) rutina.

Vše po skončení čištění důkladně kontroluji, všechny programy, které jsme objevili, musejí zmizet.

V rámci závěrečného kontrolního rozhovoru jsem klientce navrhl hypotetickou situaci. „Představte si, že dostanete pozvánku na týdenní pobyt pro ženy s jógou u moře!“

„Hm, to by se mi líbilo, to bych určitě zvažovala. A vůbec necítím nervozitu, jsem klidná. Není pro mě důležité, co se bude dít doma, nemusím to vědět. V těle cítím klid a těším se. Ano, ráda bych tam jela.“

 

A to je, prosím, happyend dnešního příběhu. Samozřejmě je hodně zkrácený, celá terapie problému, který trval od samého dětství, zabrala s veškerým povídáním, testováním, vysvětlováním a čištěním hodinu a tři čtvrtě.

 

Pokud vás láká naučit se systém SRT, zvu vás na své kurzy, které pořádám u nás i na Slovensku. Práce s Vysokým Já může nezměrně zlepšit váš život. O tom se můžete dočíst i ve zkušenostech studentů, kteří již u mne kurz absolvovali.