láska a vztah

8.8.2023 O židličkách v srdci

Ve své praxi jsem pracoval se spoustou lidí, kterým jsem pomáhal řešit problémy ve vztazích.

Láska a vztah – co je může blokovat?

 

Často jsem se setkával s lidmi, kterým se nedařilo žádný vztah mít. A během let jsem objevil něco, čemu jsem začal říkat, že každý z nás má v srdci židličku pro jednoho partnera. Ta, pokud je nevědomky obsazena, nedovolí žádnému jinému partnerovi, aby nám vstoupil do života. Může být obsazena nějakým bývalým partnerem, ale často tam “sedí” otec.

Podotýkám, že nikdy jsem se nesetkal s případem klienta, který by holdoval polyamorii, tam je určitě židliček více. Ale umím si představit, že i tito lidé mohou mít nejrůznější vztahové obtíže.

Zpět k židličce – pokud je obsazena, vztah nemá šanci. Když docílím toho, aby se židlička uvolnila, často se stane, že vztah přijde velmi rychle. Nikomu to neslibuji, ale extrémní případ byl u klientky, která si nového partnera našla na nádraží, když odjížděla ze setkání se mnou!

Zde je krátký výňatek z mailu od další klientky:

“Dobrý den, už jsme spolu jednou pracovali, tehdy ještě metodou SRT… Po minulém našem setkání se mi prolomila vazba na otce jako na partnera a do mého života přišel vztah…

Jak vidíte z mailu, tato klientka měla židličku obsazenou otcem. To se stává relativně často a je to dáno mnoha důvody, jedním z nich například může být přesvědčení že “nikdy nenajdu nikoho lepšího, než je můj otec.” Taková přesvědčení – podvědomé programy – vznikají v dětství a běžný člověk si jich není vůbec vědom. A to je ta obtíž.

Tak se mějte blaze a pečujte o svou židličku!