Hlubinná terapie… proč se jí lidé brání?

Hlubinná terapie – proč se jí lidé brání?

Jak jsem již někde zmínil, myslím si, že hlubinná terapie je sice zdánlivě nějaká technika, ale ve skutečnosti je to hlavně umění, ve kterém se uplatní tvořivost, intuice, zkušenosti a cit. Dnes bych to rád demonstroval na případu klientky, kterou v minulém životě popravili.

Klientka se dostavila s jistým problémem a test na Barometru chování ukázal, že se v životě cítí „Odloučená” a připadá si „Nepřijatelná“.

Než jsme se pustili do hlubinné terapie, probrali jsme řadu detailů. Testováním pomocí metody SRT (práce prostřednictvím Vysokého Já) jsem klientce odkryl důležité „taje“ jejího podvědomí. Také zde mimo jiné vyšlo, že vnitřně klientka touží po vyřešení problému, ale současně s tím je ochotna za jeho vyřešení přijmout jen velmi malou zodpovědnost.

Dalším blokem, který měla klientka na hlubinnou terapii, bylo to, že se bála pozitivní změny. Její ochota přijmout změny k lepšímu byla pouze 10 %. Tomu říkám blok na pozitivní změnu (doporučuji vaší pozornosti také příspěvek Máte strach z pozitivní změny?). Vnitřní touha začít problémy řešit (po vytestování a odbourání ještě dalších informací z podvědomí) zvítězila a dali jsme se do vlastní hlubinné terapie. V jejím průběhu vyšly najevo velmi silné podvědomé programy, tzv. postuláty.

Zde jsou některé z nich:

Nenávidím všechny muže.“ – tento postulát se v průběhu terapie projevoval i vztekem na mne jako na terapeuta; uvědomte si, jak takovýto program může člověku komplikovat mezilidské vztahy!
Nechci nic vidět.
Nechci nic slyšet.
Nechci o tom nic vědět.“ – toto jsou tři učebnicové postuláty, které mohou při jejich nezvládnutí ze strany terapeuta vést k neúspěchu a předčasnému ukončení celé hlubinné terapie.
Nechci nic měnit.
Člověk stejně nemůže nic změnit, když za něj rozhodují druzí.“ – Už chápete onen blok na pozitivní změnu?
No a nakonec také velmi pěkný postulát – „Nezasloužím si žít.“

Asi se ptáte, jak mohlo vzniknout tolik podvědomých programů. Příčinou bylo uvěznění a oběšení v minulém životě za odmítnutí poslušnosti svému pánovi. Odtud tedy celoživotní program, že o člověku stejně rozhodují ti druzí. A nenávist k mužům, která klientce do současnosti bránila mít uspokojivý vztah.

Celá tato hlubinná terapie byla z pohledu terapeuta vynikajícím cvičením na práci s postuláty, tedy s oněmi větičkami, které se klientce v průběhu terapie nemusejí nutně propojit s událostí, kterou právě prožívá. Tyto myšlenky, které má v oné prožívané události, si klientka může vysvětlovat jako myšlenky související pouze s probíhající terapií. Tím pádem se snaží terapii ukončit a odejít. Můj úkol je klientku v terapii nenápadně udržet do té doby, než si tyto blokující postuláty odbourá a vše pokračuje dál.

Práce s takovými situacemi je to, proč mě hlubinná terapie tak baví a proč je to i práce velmi tvořivá. Myslím, že se mi zde zúročuje i moje dřívější praxe z oblasti programování počítačů, protože podvědomí není nic jiného než jeden mocný počítač.

A teď očekávaný happy end… Klientka onu smrt v minulém životě úspěšně zpracovala a barometr chování ukázal výraznou změnu: „Něžná, Plná života, Zasloužící si“. Nic víc jsme si ani nemohli přát, zejména vzhledem k tomu, že to byla klientřina první hlubinná terapie. Změna byla patrná i na jejím obličeji a jsem zvědav, jestli se časem dozvím, že si toho všimli i ostatní.

Na tomto příběhu jsem Vám chtěl ukázat, jak se v našem podvědomí mohou usídlit programy nebo též bloky, které nám chtějí bránit v uzdravení a mohou nabourat nebo znemožnit to, aby se hlubinná terapie podařila. Nicméně v nás vždy působí i určitý vnitřní „kompas“, který má snahu vést nás tím správným směrem k osvobození od zátěže z minulosti. Můj úkol už je jen vám s tím trochu pomoct…

A ve finále ještě jedno poučení: Za vším hledejte převzetí zodpovědnosti za svůj život…

Jestli cítíte, že i Vy potřebujete pomoc hlubinné terapie, stačí kliknout na můj Kontakt.

Pokud jste terapeut(ka) z oboru hlubinné terapie a cítíte, že se chcete ve své práci zdokonalit (třeba ve zvládání postulátů), tak je tu pro Vás moje nabídka Individuálních kurzů a mentoringu.