Dopřejte si individuální kurz a mentoring

Individuální kurz hlubinné terapie a osobní mentoring pro terapeuty

Přemýšlel jsem, jak bych mohl pomoct budoucím, začínajícím nebo i již zavedeným terapeutům z oboru hlubinné terapie. A vznikl nápad nabídnout Vám intenzivní a velmi individuálně zaměřený kurz hlubinné terapie. Tím míním, že kurz bude pouze pro dva až čtyři lidi, abych se mohl každému opravdu naplno věnovat.

Hlubinná terapie může hodně pomoct, ale taky se toho při ní dá spousta pokazit. A každý terapeut se po návratu z kurzu musí nevyhnutelně učit na svých klientech. To nemusí být zrovna ideální, zvláště když nastanou situace, kdy se opravdu dostanete do nějaké šlamastiky a nevíte, jak z ní klienta dostat “bez ztráty kytičky”.

S hrůzou vzpomínám na jeden z prvních reálných auditů, kdy jsem klienta i sebe mořil asi šest hodin a ne a ne mu pomoct. Pak stačila jedna věta mého učitele a druhý den, kdy klient musel přijít znovu, protože mu bylo opravdu zle, jsme celou práci dodělali za 15 minut. A ten nešťastník pak odcházel s ohromným smíchem… Nicméně pro mě to byla šílená zkušenost, na kterou nezapomenu!

Proto věřím, že intenzivní a individuální kurz hlubinné terapie může být skutečným přínosem. Ušetříte si tápání a bádání v začátcích, kdy nebudete vědět co dřív, pokud se Vám klient při terapii pěkně “rozjede a rozloží”. Získáte také pořádný “odpich” a náskok do svých nových začátků, kdy se na své první klienty důkladně připravíte na individuálním kurzu, spojeném s důkladným praktickým výcvikem. Takový kurz trvá sedm dní, čili zde bude prostor udělat opravdu nebývalé množství práce a naučit se víc, než byste mohli na jakémkoliv běžném kurzu. Tam je totiž každý z účastníků po většinu času nutně ponechán svému osudu, protože lektor prostě nemůže stíhat věnovat se naplno všem.

 

Odstrašující zážitky v kůži klienta

Musím říct, že jsem se setkal s řadou lidí, kteří prošli týdenním kurzem hlubinné terapie, ale když jsem se jim chtěl svěřit jako klient (v době, kdy jsme mívali pravidelná setkání, kde jsme se vzájemně auditovali), tak jsem jim v průběhu terapie musel sám napovídat, jak mne mají terapií vést, nebo jsem terapii nakonec předčasně ukončil, protože neměli ani nejzákladnější zkušenost v tom, jak mi pomoct. Nejenže neměli ani nejnutnější teoretické vědomosti, ale ani schopnost řídit průběh terapie tak, jak jsem potřeboval. To není dobré ani pro začínající terapeuty, ani pro klienty, kteří pak po internetu šíří stížnosti na to, jak jim “hlubinná terapie ublížila”. To je nesmysl, terapie nemůže ublížit, to může pouze terapeut nedouk.

 

Přivezte si s sebou i klienta…

Na tyto kurzy budete potřebovat mj. někoho k sobě, a to buď dalšího adepta na terapeuta, nebo člověka, který by Vám chtěl dělat klienta a při té příležitosti se nechat důkladně odauditovat. Může to být třeba originální dárek pro partnerku či partnera.

Na osobní mentoring si s sebou vezměte také “cvičného” klienta, kterému společně pomůžeme a na kterém se současně něco naučíte. Nebo si v ještě lepším případě můžete v průběhu mentoringu pozvat i více klientů, abyste měli rozmanitější studijní materiál. Mohl by to být i nějaký kolega terapeut, ale ten má tu nevýhodu, že už má nějaký ten audit za sebou a ví, co má očekávat a jak se má postupovat, takže Vám chtě nechtě při práci pomáhá, a to nemůžeme potřebovat.

Jsem otevřený veškerým návrhům a nápadům. Pokud zjistíte, že máte zájem svůj kurz nebo mentoring pojmout trochu jinak, tak budu jedině rád!

 

A na závěr dvě kratičké příhody a vzpomínka na jeden kurz hlubinné terapie

Abych dokreslil, o čem je tady řeč. Dělali jsme kurz v Krkonoších a novopečeným auditorům se jejich klienti začali nořit do minulosti. Dodnes vidím vyděšený pohled jedné ze studentek a vybavuji si přesně její slova: “My se tady RODÍME!! Co s tím?” A to je přesně případ, na který musí být každý terapeut dobře připraven. Ale zdaleka jen na to – prožitek porodu je při hlubinné terapii zcela běžný.

Další úsměvný případ z kurzu byl, kdy se začínající terapeutka hned v začátku “terapie” neudržela a namísto vedení klientky jí začala dávat kázání, které začínalo slovy “Jako matka jistě dobře víš, že…” Není divu, že jsem jí pak tato slova připomínal každý den až do konce kurzu a stal se z toho náš oblíbený žertík…

 

Pokud vás nabídka kurzu a mentoringu zaujala, zde je pro vás můj Kontakt.