Léčitel duše – jak mě život dovedl k hlubinné terapii

Léčitel duše – jak mne život dovedl k hlubinné terapii

Na jednom diskusním fóru jsem dostal následující otázku:

Zeptám se – jak jste se k terapii dostal nebo spíš co vás k tomu vedlo a co jste vystudoval, abyste tuto terapii mohl provádět?

Moje odpověď, kterou zde poněkud více rozvedu, ale určitě v ní nenapíšu vše:

Dobrý den, chtělo by se mi říct, že jsem vystudoval školu života, ale na to se asi neptáte. Jsem původem inženýr elektronických počítačů a vystudoval jsem také management na Sheffield Hallam University. Původně jsem tedy rozhodně neplánoval, že bych byl něco jako léčitel lidských duší a asi tak tři desítky let tomu nic nenasvědčovalo.

Nicméně život mě opravdu dostal do spousty situací, které byly buď na sebevraždu, nebo na nějaké razantní řešení. Na této křižovatce jsem stál poprvé cca v roce 1991, možná 1992.

Do té doby jsem byl totálně nevěřící, dokonalý “materialista”. Když se moje žena zajímala o různé duchovní věci, biotroniku atd., tak jsem si jen ťukal na čelo. Ona si z toho nic nedělala. V Praze působil (a myslím, že i nadále působí) Roman Kindl, se kterým se žena seznámila. Obracela se na něj o pomoc, kdykoliv ji napadlo, no a on jejímu šarmu neodolal a rád vypomáhal. Jednou jsem byl svědkem toho, že Roman Kindl vyléčil našeho syna, který dostal vysokou horečku, po telefonu. To pro mě byla možná důležitá životní křižovatka.

Pak se naším životem mihlo ještě několik léčitelů, jména si už nepamatuji, ale mám ještě jeden zážitek. Jeden léčitel odjížděl na dovolenou do Bulharska a se ženou si domluvili určitý konkrétní den a čas, kdy si žena měla pustit televizi. V domluveném čase se najednou ztratil obraz a bylo tam jen zrnění. Za chvíli to ustalo. Tak nám tento léčitel demonstroval, že umí na dálku zasáhnout i do naší televize.

Takže zpět k tématu „léčitel duší“. Když mi bylo v životě už opravdu ouvej, rozhodl jsem se pro řešení. Nechtěl jsem jít ve stopách mého otce, který se v mých šesti letech oběsil.

Souhrou okolností jsem se dozvěděl o Reiki a zasvěcení do prvního stupně mně, naprostému materialistovi, velmi dramaticky změnilo pohled na svět. Najednou jsem měl pocit, že jsem „spojen s Bohem“. Zní to asi divně, ale tehdy jsem to tak opravdu intenzivně prožíval.

Byl jsem toho plný, hodně mě to ovlivnilo a život už potom nebyl nikdy takový jako dřív.

 

Jak jsem pomohl synovi zbavit se “epilepsie” a nočních děsů

Potom jsme měli velké potíže se synem, který se narodil s velmi silným psychickým postižením (drastická verze LMD), a lékaři mu diagnostikovali “epilepsii”. Projevovalo se to obrovským neklidem, velmi silnou mozkovou dysfunkcí a šílenými nočními děsy. Tentokrát ani žádný léčitel nepomohl.

Kdo zažil jeho noční děsy a nebyl na to připraven (třeba hlídající tchýně), byl opravdu vyděšen.

Lékaři nám oznámili, že syn má epilepsii, na kterou dostane léky, které nebude smět vysadit až do konce života.

 

První krůček k “léčení duše”

V té době jsem už dělal Reiki a byl jsem trochu vnímavější na „signály“, které ke mně přicházely. A tak jsem se jednou dozvěděl o tom, že existuje jakási alternativní metoda One Brain. Když jsem tuto informaci dostal z různých stran už potřetí v jediném týdnu, rozhodl jsem se zjistit, o co jde.

Nebudu Vás napínat, tuto metodu jsem pak s ohromným nadšením vystudoval, trvalo mi to něco přes dva roky. Na závěr studia jsem se stal tzv. facilitátorem, tj. vystudoval jsem 11 stupňů této metody a mohl jsem se stát jejím učitelem. Již po prvním a druhém stupni One Brain jsem pracoval s klienty a začal jsem také pracovat se synem. Přestože byl dost mladý, pracovalo se nám spolu velmi dobře. Objevili jsme tak hlavní příčinu jeho problémů v těžkém porodu. Porod jsme odblokovali a najednou bylo po epilepsii. To bylo synovi cca 10 let a v té době už byl na třetí ZŠ, protože učitelé s ním prostě psychicky nedokázali vydržet. Choval se doslova nesnesitelně a kolem něj se šířil oblak nervozity a stresu. Někdy jsme si říkali, že nás jako rodiče asi přišel zničit. Po odblokování mi řekl, že se “cítí jako normální člověk”. To mě docela zaskočilo a ptal jsem se, jak se tedy cítil před tím. Prý “jako blázen”.

Lidská duše mi připomínala počítač

V té době jsem byl fascinovaný tím, že mohu působit jako “léčitel duše”. Fascinovalo mě, že jsem našel v lidské psychice principy, které mi připomínaly fungování počítače.

Po odblokování se synem se z něj stal, jak sám prohlásil, “normální člověk“. Vystudoval pak španělské gymnázium a šestiletou univerzitu ve Španělsku.

Asi nemusím dodávat, že žádné léky nikdy nebral. Já také léky neberu nikdy, vše řeším přirozenou cestou, případně delším půstem. Výjimečně si “naordinuji” homeopatika, která si ale testuji sám, protože s tím mám nesrovnatelně lepší zkušenost, než když jsem chodil k homeopatům, kteří léky vybírají s pomocí softwaru a spousty otázek, na které je prakticky nemožné dát jednoznačnou odpověď. Nicméně nemají žádný nástroj na to, aby pacientovi vytestovali skutečnou vhodnost vybraného léku.

Všechny tyto zkušenosti mě tedy navedly na dráhu různých alternativních metod, ze které jsem již neuhnul.

Když One Brain nestačí…

Pokračoval jsem v práci jako “léčitel duší” (toto slovo zde používám jen pro účely článku, jinak si tak neříkám). Po pár letech práce jsem zjistil, že existují účinnější a výrazně lepší metody, než byla metoda One Brain (lidově se jí říká kineziologie nebo též metoda jednotného mozku).

Syndrom vyhoření

Mé další “studium” bylo pár desítek let práce na vlastních blocích a trápeních, díky kterým jsem poznal spoustu skvělých léčitelů duší a učitelů.

Také jsem pochopil, kolik bolestí v sobě lidé nosí, ač byste to do nich při běžném setkání nikdy neřekli. Teprve při terapii se totiž ukáže, jak těžké osudy mnozí prožili.

Nevyhnul se mi ani totální syndrom vyhoření v důsledku toho, že jsem se mimořádně intenzivně věnoval léčení a současně jsem pořádal kurzy Spiritual Response Therapy, kurzy Reiki, kurzy Spiritual Restructuring a kurzy hlubinné terapie. V jednom roce jsem uspořádal rekordních 42 kurzů, to byl opravdu extrém.

Zasvětil jsem více než 60 mistrů Reiki a vyškolil stovky terapeutů.

Syndrom vyhoření jsem zvládl, ale bylo to pár nejtěžších let mého života. Do toho se přimíchala i moje bývalá rodina, která mi tato léta zpestřila několika nečekanými překvapeními, a tak jsem měl asi možnost prožít si své – myslím že to byla opravdová temná noc duše.

Duchovní esence

V rámci svého životního “studia” jsem také získal mnohaletou praxi s tzv. esencemi, které nyní nabízíme s mou ženou pod hlavičkou firmy Esence pro Váš život, s.r.o.

Každá z esencí je “léčitel duše v kapkách“a zaměřuje se na určité spektrum témat. Esence mě provázejí už cca dvě desítky let a byly a jsou mi na mé cestě skvělými průvodci. Poznal jsem Bachovy květové esence, růžové esence, Perelandra esence, havajské esence, esence Kauai, Araretama a spoustu dalších. Nyní pracujeme s cca 650 druhy esencí a máme tedy nejširší nabídku esencí na našem trhu.

Léčitel duše jako klient

 

Sám jsem byl mnohokrát v roli klienta, takže jsem poznal terapie z obou stran. Prošel jsem desítkami odblokování One Brain, spoustou auditů (to je hlubinná terapie zkráceným názvem), jako učitel Spiritual Response Therapy (SRT) a Spiritual Restructuring jsem na sobě udělal stovky čištění. Stejně tak jsem používal Reiki.

Z dalších metod, které jsem poznal, mě velmi nadchla metoda Radikální odpuštění, kterou vymyslel Colin Tipping. Absolvoval jsem jeho učitelský kurz v Anglii, jak píšu v rubrice O mně. Na Radikálním odpuštění je ohromující, jak účinně působí, ač sám autor několik let (!) netušil, že vytvořil něco tak mocného. Snažil se působit jako léčitel duše pro lidi, kteří onemocněli rakovinou. Teprve po letech zjistil, že vytvořil něco mnohem mocnějšího. Radikální odpuštění má mou úctu a veškerý obdiv. A Colin Tipping je skutečný Mistr Učitel. Jeho práce je absolutně profesionální.

Musím zmínit i to, že mi výrazně změnil život jeho třítýdenní program, nazvaný “Odpuštění rodičům“. Poté, co jsem si nesl životem památku na to, že se otec oběsil, když jsem byl malý kluk, bylo opravdu co odpouštět. Změna po tomto programu byla opravdu ohromující. Odpuštění je velmi mocný nástroj pro léčení duše! Asi bych zde rád doporučil knihy Colina Tippinga.

Moje pobyty ve Tmě

Nejmocnější léčitel duše, který bohužel asi není pro každého, je Tma. Absolvoval jsem v různých životních etapách, kdy jsem stál na rozcestí a rozhodoval se, co dál, tzv. pobyty ve Tmě. Velké T zde není chyba, ale vyjádření úcty a obdivu k tomu, co pobyt ve Tmě dokáže. Jen to není cesta pro každého a řada lidí ze Tmy uteče buď hned, nebo třeba po pár dnech, takže svůj pobyt nedokončí. Nicméně ten, koho tato terapie láká, v ní najde opravdu úžasného léčitele duše a může mu to změnit život.

Ve Tmě jsem strávil řadu týdnů, můj nejdelší pobyt trval přesně čtyři týdny – samota, Tma, ticho… Nádhera!

Během své praxe jsem poznal spousty léčitelů, terapeutů a poradců. Měl jsem také stovky žáků, kterým jsem se snažil podle svého aktuálního stavu chápání předat to, co jsem se naučil.

Jeden z poznatků, které jsem si z toho všeho odnesl, je i to, že každý léčitel duše sám potřebuje vyléčit mnoho sám  v sobě. Mnohokrát jsem cítil, že terapie pro klienty byla pomcí i mně samotnému. Také jsem se zájmem sledoval, jak se v mých různých životních etapách měnilo složení klientů a jejich problémů, se kterými se na mě obraceli.

Všechno kolem nás působí jako zrcadlo. Když to dokážeme, můžeme se z něj hodně dozvědět o sobě a třeba něco změnit k lepšímu. Tak léčitel duše tím, že léčí sebe, “přitahuje” stále nové a nové typy klientů a dozvídá se od nich sám o tom, na co by se mohl aktuálně zaměřit i u sebe.

Práce s dušemi zemřelých

Dlouhodobě mě přitahovalo téma práce s dušemi zemřelých. V tomto oboru jsem sice začínal dost těžce, ale nasbíral jsem s ním spoustu zkušeností, opět zaplacených mnoha “nárazy” a nezdary. Pak jsem ale přišel na to, jak s nimi pracovat účinně a bezpečně a samozřejmě tak, aby jim to bylo přínosem.

Práce s dušemi zemřelých se dá dělat hlubinnou terapií, ale i jinak. O těchto zkušenostech píši něco málo v článku Exorcista sice nejsem…

Když už bych svou práci měl nějak nazvat, tak bych to neoznačil jako exorcismus, ale spíše léčení nebo odvádění duší zemřelých. Exorcismus mi totiž zní dost drasticky a nese v sobě pohled na věc, který říká, že přivtělených duší je třeba se zbavit, vyhnat je atp. Moje pojetí je ale takové, že léčitel duše pomáhá nejen živým, ale i těm, kdo již zemřeli.

Duše zemřelých a řešení vztahů

Zjistil jsem také, že práce s dušemi zemřelých má jeden velmi pozitivní dopad na nás, co jsme zatím mezi živými. Často se totiž stane, že lidé nedořešili a neuzavřeli vztah se zemřelým člověkem a po jeho smrti se tím velmi trápí. Díky mé práci se daří tyto vztahy vyčistit, dokončit, uzavřít. Jsem tedy někdy tak trochu i „léčitel vztahů“.

Za vším hledej… podvědomí

Jako inženýr počítačů jsem zjistil, že nejvíce mě zajímá práce s počítačem v lidském podvědomí. Jako každý počítač i podvědomí funguje tak, že dokonale vykonává i ty nejhorší programy (třeba i škodlivé viry). A na jejich odstraňování je zaměřena moje práce. Možná se tedy ve mně snoubí dvě profese – programátor a léčitel duše.

Více se o mém “vzdělání” dozvíte na mých stránkách v rubrice O mně. Snažil jsem se zde objasnit, jak jsem se dostal ke své práci a jak se ze mě stal „léčitel duše a vztahů“.

 

P.S.: Slovo “léčitel” jsem zde použil skutečně jen výjimečně, obvykle se označuji spíše jako terapeut.