nemám ráda svoje tělo

Nemám ráda svoje tělo. Bojím se budoucnosti.

logo-hlubinna-terapie

Nemám ráda svoje tělo

V tomto příběhu vám povím o klientce, která neměla ráda své tělo. Trápila ji nadváha, netušila, jak z tohoto zakletého kruhu ven. Také se tato slečna několikrát zmínila, že má strach z budoucnosti.

Doufám, že hlubinná terapie této slečně pomohla dokonale pochopit, odkud pocházely její podvědomé programy, její nepřijetí svého těla. Zjistila totiž, že to byly programy, které získala daleko v minulosti. Jak, to se dozvíte dále. Objevila díky hlubinné terapii nejen to, proč neměla ráda své tělo, ale pochopila také, jak se u ní objevil strach z budoucnosti.

 

Co říkala klientka před terapií

Vadí mi pohledy druhých. Nejsem pěkná. Stydím se chodit mezi lidi, stydím se za svou postavu. Jsem tlustá.“

„Když jdu ven, každý na mě kouká. Nevím, co si o mně ti druzí myslí.“

„Jsem nervózní z lidí, každý se na mě kouká, říká si, co to má na sobě, jak to vypadá.“

Stydím se za sebe, nejsem dokonalá ženská.

Nemám ráda svoje tělo. Mám strach z mého těla, mám strach z toho, jak vypadám. Mám strach, co si o mně myslí ostatní.“

Nevěřím si.

Už při těchto slovech klientka prožívala nepříjemné pocity v těle, takže cítila vibrace v těle, tělo jí tuhlo, těžkly jí nohy, cítila mravenčení. To bylo dobré, protože při hlubinné terapii tato somatika pomáhají člověku vybavit si události z dávné minulosti.

 

Co ukázala hlubinná terapie

Vedl jsem klientku do zážitků z její minulosti… Nejprve se zabývala traumaty z dětství. Cítila se doma i ve škole odstrčená, slýchala nadávky a ponižující slova od spolužáků, ale i doma od bratra. “Ostatní mě nechtějí přijmout mezi sebe a bratr mě nemá rád“, řekla k tomu.

Dětství jsme do jisté míry zpracovali, ale pak bylo třeba jít dál do minulosti. Tam klientka zjistila, že…

 

Příčinu jsme našli v těhotenství

Klientka se dostala do období, kdy byla u matky v bříšku. Tam si vybavila zhruba tento příběh…

Mamka má trápení s taťkou, jestli ji má rád, jestli jí nebyl nevěrný. Neví, jestli nezůstane nakonec sama. Řeší budoucnost, jak to sama zvládne. Nikoho jiného nemá. Je jí smutno, rodiče jsou daleko. Já to s ní prožívám také.

Mamka se bojí, neví, co bude dál. Neví, jestli to všechno zvládne.

Mamka to přenesla na mě. Cítím to, co cítí mamka. Trápí mě to, jsem smutná.

Nabírám si na sebe problém mé mamky.

Mamka lituje, že je těhotná. Mamka mě nechce! Nemá ráda svoje tělo.

Mamka nechtěla otěhotnět, protože by pak přibrala. Ale já jsem ji nechtěla trápit, nechtěla jsem ji v tom nechat!“

 

Tady už jsem viděl jasnou souvislost mezi prožitkem matky v době, kdy byla těhotná, a mezi současným problémem klientky. Ta si tuto souvislost ale zatím plně neuvědomila, a tak jsem ji navedl dalšími otázkami na toto důležité uvědomění:

„Všechno, co bylo, jsem si přenesla do této doby a do svého těla! Mamka prožívala stres, že zůstane na všechno sama. Já jsem to z ní cítila. Bála se, co si o ní lidi myslí.

Být sama a těhotná je ostuda. Mamka neví, co jí přinese budoucnost.

Proto jsem ani já neměla ráda své tělo a bála se budoucnosti!“

 

Dalšími otázkami jsem klientku vedl k uvědomění, jak své programy (neláska ke svému tělu, ale také strach z budoucnosti) převzala od matky. Klientka k tomu postupně dospěla a řekla:

„Mám to samé, co cítila moje mamka. Byly jsme propojené. Mamka měla strach, že je tlustá. Chtěla být dokonalá.

Pocity, které tam prožívala mamka, přešly na mě.

 

Výsledek hlubinné terapie

Po hlubinné terapii, kdy člověk objeví souvislosti a pochopí nějakou zásadní událost z minulosti, přijde uvědomění. Pak je možné začít vnímat vše jinak a vidět možnosti pozitivní změny. Zeptal jsem se slečny, jak se z tohoto poznání poučila a co v terapii pro sebe objevila. Řekla:

„Teď se mohu mít ráda – jako člověk. Věřím, že vše má v životě svůj důvod. Naučila jsem se být silná, všechno zvládnout. Všechno zvládnu, když budu chtít.“

 

A to je závěr tohoto příběhu. Vidíte na něm, že princip hlubinné terapie je naprosto jednoduchý, ale kouzelný – „pouhé“ pochopení toho, kdy a jak jsme si vytvořili svá negativní přesvědčení, své podvědomé programy, přinese pozitivní změnu. Najednou víme, proč jsme se neměli rádi, proč jsme se báli budoucnosti, či cokoliv jiného. Najednou tomu rozumíme a naše negativní myšlenky ztratí svou sílu.

Z negativních a stresujících myšlenek se stanou myšlenky neškodné. Víme, proč jsme je měli, ale hlavně – už je mít nemusíme.

 

Taky nemáte ráda svoje tělo? Nebo vás trápí něco úplně jiného? Napište mi o tom, doporučím vám řešení.