Trauma po havárii Airbusu A320 ve Francii

logo-hlubinna-terapieTrauma po havárii Airbusu A320 ve Francii a smrti dvou mladých lidí v Olomouci

V posledních dvou dnech jsem přemýšlel o dvou neštěstích, která se přihodila. Jedním z nich je pád letadla Airbus ve Francii, ke kterému došlo dnes, další je havárie mladých lidí v autě, kde dva z nich zemřeli.

 

Kokain za volant nepatří

První případ se stal u naší dcery ve škole – opilí spolužáci si vyrazili autem z diskotéky, řidič byl navíc pod vlivem kokainu. Když je začala pronásledovat policie, která si všimla podivně se chovajícího vozidla, došlo k honičce a ta skončila smrtí dvou spolužáků. Řidič pod vlivem drogy vyvázl z celé události bez jediného škrábnutí.

Onomu řidiči není co závidět. To, že už neudělá maturitu, ke které měl zanedlouho jít, je asi to nejmenší. Údajně mu hrozí až 15 let vězení.

O duše těch dvou mladých lidí, kteří při havárii zemřeli, jsme se postarali, dostali jsme k tomu povolení. Je prakticky běžné, že po takového násilné smrti duše zemřelých neodejdou do Světla, nenajdou tam “cestu”. Jejich smrt je zastihne naprosto nepřipravené, někdy duše zemřelých ani nepochopí, že jsou již “po smrti”. Může to znít bláznivě, vím, ale kdybyste s takovými dušemi mohli hovořit, pochopili byste.

 

Havárie Airbusu ve Francii

Na ČT 24 dnes běží aktuální informace o havárii a pádu letadla Airbus A320, který dnes spadl ve Francii a zahynulo zde všech 148 lidí, kteří byli na palubě.

Kromě spousty dalších odborníků zde byl také rozhovor s psychologem z Vojenská nemocnice Brno, který rozebíral možnosti psychologické pomoci pozůstalým. Zaznělo zde několik informací, které mě nemohly než utvrdit v tom, že hlubinná terapie je prostě neocenitelná.

 

Co může pozůstalým nabídnout klasická psychologie

Z rozhovoru, který proběhl na ČT 24 vyplynuly tyto závěry. Nijak tím, prosím, nesnižuji práci psychologů, pouze si o to více vážím toho, že existuje hlubinná terapie!

 • “Neexistuje žádná zázračná metoda, jak tyto lidi utěšit. Je potřeba umět být s nimi.”
 • “Psychologie nemá k dispozici nic než umění naslouchat pozůstalým, sdílet to, být s nimi. Nic víc pro ně nelze udělat.”
 • “Trauma po takovéto havárii může přetrvávat celé roky. Někdo to řeší pomocí známých, někdo vyhledává odbornou pomoc.”
 • “Součástí odborné pomoci má být naslouchat, podpořit, promluvit s tím člověkem, probírat to s ním.”
 • “Vyrovnávání se s událostí – člověk prochází určitými fázemi, trvá, než to pochopí a uvědomí si, co se stalo.”
 • “Těžké bývá pro pozůstalé roční výročí po tragické události. Rok trvá člověku přijmout to, že zůstal sám.”
 • “U některých pozůstalých může truchlení a smutek vést až k patologickým změnám.”
 • “U pozůstalých můžeme očekávat hluboké a dlouhodobé deprese.”
 • “To může vést k nadužívání návykových látek, kdy se člověk snaží mírnit svůj žal.”
 • “U někoho pod vlivem tohoto zážitku vznikne strach z létání” (takových lidí je prý stále více).
 • “Tato havárie může mít rozhodující vliv na to, že už člověk nechce sednout do letadla.

 

Co pro pozůstalé mohu udělat já a hlubinná terapie

Mohu jim pomoct dokonale se vyrovnat se smrtí blízkých tak, aby nepotřebovali ani léky, ani netrpěli depresemi. Veškerých bolestivých vzpomínek a traumat se mohou zbavit bez jediné pilulky.

Myslím, že to není vůbec málo a že mi dáte zapravdu, že hlubinná terapie může v těchto situacích být naprosto neocenitelná.

 

Pokud vás trápí podobné trauma, kdy jste tragicky ztratili někoho blízkého, jsem tu pro vás: Kontakt.