Deprese a sebevražda – přečtěte si záznam z jedné hlubinné terapie

logo-hlubinna-terapieDeprese a sebevražda – přečtěte si záznam z jedné hlubinné terapie

Tento článek mi doslova nedal spát už několik nocí, takže jsem jej musel sepsat co nejdříve. Začtěte se do něj, najdete tam možná řadu odpovědí na své otázky.

V dnešním příspěvku vám nechám nahlédnout do života jednoho člověka, kterého řadu let trápily deprese. Říkejme mu třeba AL, já budu PK.

 

Hlubinná terapie odhaluje příčinu deprese

PK: Dobrý den, co vás ke mně přivádí?

AL: Už řadu let docházím na psychiatrii, mám neustálé deprese a nikdo mi s nimi zatím nedokázal pomoct. Hlubinná terapie to ale prý umí, tak jsem přišel za vámi.

PK: Ano, hlubinná terapie umí deprese řešit, a to bez ohledu na to, jestli je jejich příčina známá, nebo není. Vy tušíte, proč máte deprese?

AL: Netuším, jen vím, že mě nikdo nemá rád. Mohl by to být ten důvod?

PK: Myslím, že to už je jen důsledek něčeho hlubšího z vaší minulosti. Důvod vaší deprese i pocitu, že vás nikdo nemá rád, budeme hledat ve vzdálenější minulosti. Jestli dovolíte, nejprve bych vám vytestoval, kde se nacházíte na tzv. Barometru chování. Malý moment…

Tak mi u vás vychází, že hlavní úroveň problému je v podvědomí, kde Barometr chování ukazuje toto:

Strach ze ztráty/Nechaný na holičkách

Na úrovni těla tomu odpovídá stav

Odloučení/Zanedbaný

A na vědomé úrovni to souvisí se stavem

Hněv/Popuzený

Co tomu říkáte?

AL: To bohužel přesně odpovídá. Mám pocit, že jsem zůstal úplně sám, nikdo mě nemá rád a já nevím, co s tím udělat. A vlastně už nevěřím, že by to vůbec někdy šlo změnit. Přiznám se vám, že často myslím na to, že tenhle život nějak skončím, protože to vůbec nemá cenu. Je to jen trápení, odloučení, žádná láska, žádná naděje. Nejradši bych se za to všem pomstil!

PK: Víte, to, co říkáte, jsou jen tzv. postuláty – tedy podvědomé programy, které můžeme snadno změnit a odstranit z vašeho podvědomí. Teď se vám zdají naprosto reálné a neřešitelné, zvlášť když už řadu let chodíte na psychiatrii, ale hlubinná terapie pracuje jinak. Nepoužívá žádné léky, „jen“ hledá skutečné příčiny problémů v minulosti. Já věřím, že se takto dá vyřešit naprostoá většina psychosomatických problémů, což je i případ vaší deprese. Tato minulost může být hluboce potlačená v podvědomí, takže na vědomé úrovni vůbec netušíte, odkud vaše deprese přicházejí a proč.

Tím, že tyto příčiny pod mým vedením odhalíte a správně zpracujete, problémy a deprese jednou provždy zlikvidujete. To, co se vám dodnes jevilo jako naprosto reálný problém, se potom výrazně změní. Samozřejmě k lepšímu.

Co tomu říkáte?

AL: Moc tomu nevěřím, nezdá se mi to možné.

PK: To vůbec nevadí, budeme s tím pracovat a za dvě až tři hodiny uvidíte sám, jestli se něco změní. OK?

AL: OK. Co k tomu bude potřeba?

 

Klient definuje téma hlubinné terapie

PK: Stačí, když si uděláte pohodlí a zavřete oči. Povedu vás různými otázkami a instrukcemi, na které mi budete jednoduše odpovídat. Já vás podle toho povedu dál do minulosti a pomohu vám zpracovat si co největší kus své minulosti, která vás dosud tak negativně ovlivňuje.

AL: No dobře. Ještě jsem vám něco neřekl, možná to taky bude důležité… Nedávno se se mnou rozešla moje přítelkyně. A to zrovna když jsem jí koupil novou audinu. Proč se mi to stalo?

PK: Víte, mezilidské vztahy jsou jako zrcadlo, takže v nich můžeme nejsnáze vidět své vlastní problémy. Vaše přítelkyně vám vlastně jen ukázala, že když nemáte rád sám sebe, nemůžete očekávat lásku ani od ostatních. Lidé si často myslí, že lásku mohou dostat zvenčí, ale netuší, že ji musejí nejprve mít sami v sobě. Pak ji dokážou přijímat i od druhých a druzí jim ji potom rádi dávají. Je to trochu začarovaný kruh, ale řešení musíme hledat vždy nejdříve v sobě.

Podíváme se zase na Barometr chování, abyste pochopil, jak se ve vztahu cítila vaše přítelkyně.

Vychází mi zde, že ve vztahu prožívala na podvědomé úrovni

Strach ze ztráty, cítila se Nevyslyšená

Na úrovni těla tomu odpovídá stav

Odloučení/Nemilovaná

A na vědomé úrovni pak stav

Hněv/Zuřivá

AL: Tak to máte zase pravdu, v poslední době už zuřila čím dál častěji. To samozřejmě moje deprese jen zhoršovalo, už jsem vůbec nevěděl, co s tím. Doufal jsem, že to tou novou audinou nějak srovnám a bude zase všechno jako kdysi dávno, když jsme se poznali.

PK: Tak to bohužel mezi lidmi nefunguje. Asi si to neuvědomujete, ale tou audinou jste si jen chtěl koupit její lásku. Podívám se na Barometr chování. Vyhází mi tu, že jste chtěl svou přítelkyni doslova „chytit do pasti“, já bych to jednoduše přeložil, jako že jste si ji chtěl koupit nebo podplatit. A ona to podvědomě vycítila a bohužel už v téhle hře pokračovat nechtěla.

AL: To mě vůbec nenapadlo, ale asi máte pravdu, chtěl jsem si ji tak trochu koupit, to uznávám. Ale stejně mi to nebylo nic platné. Neviděl jsem ale jinou cestu, jak ty svoje deprese zkusit konečně vyřešit. Nebo je aspoň nějak na chvíli potlačit. Sám jsem si koupil stejnou audinu, doufal jsem, že mi to pomůže na deprese zapomenout.

 

Nikdo mě nemá rád a nemá cenu žít

PK: No, vidíte, že to nepomohlo. Myslím, že bude nejlepší dát se do práce. Jak byste chtěl nazvat téma dnešní hlubinné terapie? Jinak řečeno, pojmenujte to, co si přejete nejvíce řešit.

AL: Nikdo mě nemá rád a nemá cenu žít.

PK: Tak to mi vychází opravdu jako vaše prioritní téma, strefil jste se do něj správně. Víte, někdy lidé nevědí, co mají řešit, proto jim pomáhám tím, že kontroluji, zda je pro ně dané téma opravdu prioritní. Vy jste to pojmenoval správně hned.

Takže můžeme začít? Pokud jste připraven, zavřete oči a opakujte si pro začátek nahlas „Nikdo mě nemá rád a nemá cenu žít“.

AL: Nikdo mě nemá rád a nemá cenu žít. Nikdo mě nemá rád a nemá cenu žít. Nikdo mě nemá rád a nemá cenu žít. Nikdo mě nemá rád a nemá cenu žít. Nikdo mě nemá rád a nemá cenu žít. Nikdo mě nemá rád a nemá cenu žít. Nikdo mě nemá rád a nemá cenu žít…

PK: Dobře! Jak se teď cítíte, uvědomujte si, co se děje ve vašem těle…

AL: Začala se mi točit hlava a jsem celý zesláblý.

PK: Kde to cítíte nejvíc?

AL: Postupně se to šíří po celém těle. A teď mě začínají brnět nohy a ruce.

PK: Dobře, tak jste si to dobře uvědomil, pokračujte ještě dál.

AL: Nikdo mě nemá rád a nemá cenu žít. Nikdo mě nemá rád a nemá cenu žít. Nikdo mě nemá rád a nemá cenu žít. Nebo bych to řekl jinak: Nikdo mě nemůže mít rád a já už nechci žít. Nikdo mě nemůže mít rád a já už nechci žít. Nikdo mě nemůže mít rád a já už nechci žít. Nikdo mě nemůže mít rád a já už nechci žít…

PK: Dobře, uvědomujte si stále své pocity v těle.

AL: No, úplně se motám a v té hlavě je to ještě horší.

 

Klient hledá příčinu deprese v minulosti

PK: Vybavte si nyní, jestli je někde v minulosti nějaká událost, kde se cítíte přesně takto.

AL: Ano, ale nevím kdy.

PK: To je v pořádku, nemusíte vědět, kdy to bylo. Jděte nyní k té události! Řekněte mi, až u ní budete!

AL: Úplně mám pocit, že se choulím do klubíčka a jako bych se zmenšoval. Nevím, kde jsem, je mi tu ale docela příjemně. Trochu vidím kolem sebe takové načervenalé světlo. A je tu teplo, to je fajn.

PK: Výborně, postupujte dál touto událostí a vše si tam dobře uvědomujte.

AL: Jau, začíná mě bolet hlava, něco se děje. Chci tu zůstat, je mi tu dobře, ale něco mě tlačí pryč a já mám strach. Bolí to pořád víc a víc, tlačí mi to na hlavu, točí se mi hlava, bolí to. Brní mě ruce, brní mě nohy, nevím, co se se mnou děje. Já to nechci!

PK: To je v pořádku, postupujte událostí dál a uvědomujte si, co tam prožíváte.

AL: Slyším hlasy, asi jsem u maminky v bříšku, ano, už tomu rozumím. Ještě nejsem na světě, ale už přišel čas a musím se narodit. Ale já nechci! Maminka má strach, co se jí narodí, táta jí řekl, že chce jen holčičku, s klukem ať mu vůbec nechodí na oči. Maminka se bojí, co se stane, jestli se jí narodí kluk. Ona mě nechce! Chce jen holku, ale já jsem kluk! A táta mě taky nechce, nevím proč, vždyť já je mám rád a chtěl jsem se jim narodit!

PK: Uvědomujte si tedy, co jste teď objevil, znovu si opakujte, co to bylo.

AL: Uvědomil jsem si, že mě táta nechce a máma se bojí, že se jí narodí kluk. A já nechci na svět, protože mě tam nikdo nebude mít rád.

PK: Uvědomte si tuto myšlenku a opakujte si ji nahlas.

AL: Nikdo mě nebude mít rád, nikdo mě nebude mít rád, nikdo mě nebude mít rád, nikdo mě nebude mít rád, nikdo mě nebude mít rád, nikdo mě nebude mít rád, nikdo mě nebude mít rád, … Jenže já jim ukážu, udělám něco, čím se jim všem pomstím. Všichni mě budou znát a budou si mě pamatovat!

PK: Jak se teď cítíte, když si uvědomujete tyto své myšlenky, které máte při svém narození?

AL: Ještě víc se mi točí hlava, tlačí mě, brní mě už celé tělo.

PK: Uvědomujte si tyto své pocity….

…… terapie dále pokračuje, AL si prochází celý porod a dělá to opakovaně, než z této události vymizí veškerý negativní náboj, negativní emoce, nepříjemné pocity v těle.

 

Hlubinná terapie pokračuje

Za tři čtvrtě hodiny…

PK: Jak se teď v té události cítíte?

AL: Už je to v pořádku, už vím, že mě budou mít rádi, i když jsem kluk, oni si na to zvyknou a bude to všechno fajn. Už se nemusím bát na svět, bude mi tu dobře. Táta s mámou mě budou mít rádi, oni jen mysleli, že s holkou by to uměli líp, ale já jim budu se vším pomáhat. A budu se snažit, abych jim dělal radost.

PK: Máte tam při svém narození ještě nějaké nepříjemné pocity?

AL: Ne, už je to naprosto v pořádku, děkuji. Zajímavé, cítím, jako by se mi tělem rozlévala příjemná teplá energie. Jako bych najednou víc byl ve svém těle.

PK: To je výborné… Takže pokud je to konec, až budete připraven, vraťte se sem ke mně do přítomnosti a pak můžete otevřít oči.

 

Klient pochopil příčinu deprese

AL: Ufff, to bylo něco. Vůbec jsem nevěděl, že jsem si ten pocit, že mě nikdo nebude mít rád, vytvořil při porodu!

PK: Ano, tak to bývá. Jak vidíte, může to být dost síla, když se člověk rodí na svět.

AL: Scheisse! To tedy jo. No, cítím se mnohem líp, jako byste ze mě sundal půltunové závaží.

PK: Tak to je prima. Ještě bych vám rád něco vytestoval: Poté, co jste si zpracoval svůj porod, jste se na Barometru chování dostal na levou stranu, kde jsou pozitivní stavy. Vychází mi nyní, že celkově se teď nacházíte v pozici:

V podvědomí

Rovnost/Výkonný, zaměřený na výsledky

Ve vědomí

mající Zájem/Starostlivý

A v těle

Láska, Má volbu.

AL: Tak to se mi líbí, cítím se jinak, jako kdybych se znovu narodil.

PK: No, v podstatě jste se znovu narodil, protože při hlubinné terapii jste vlastně prožitek svého narození změnil tím, že jste do něj vnesl spoustu nového uvědomění. Taky jste pochopil, co prožívali vaši rodiče, proč jste měl v podvědomí program, že vás nikdo nebude mít rád. Všimněte si, že jste si tímto programem změnil celý život. A byl to také celoživotní důvod vaší deprese. Ten program je ale pryč a z vašeho porodu se stala dokonale prožitá a pochopená zkušenost. Tím pádem už vás nebude tento program ovlivňovat z hloubky vašeho podvědomí a deprese nebudou mít žádnou živnou půdu.

AL: Ausgezeichnet! Bezva, tak to je skvělé, vůbec jsem netušil, že hlubinná terapie může deprese takhle snadno vyřešit. Proč mi to neřekli už dávno? Škoda, že to nedělá někdo taky u nás v Německu.

PK: Jak vidíte, všechno se dá řešit, nebo se člověku dá aspoň hodně ulevit. Pokud je příčina v podvědomí, dá se s tím krásně pracovat.

 

Nechtěné dítě

PK: Vy jste vlastně byl tzv. nechtěné dítě. Teď už víte, proč vás vaši rodiče nejdříve nechtěli, už jste si to zpracoval a je to v pořádku.

A jak to cítíte s tím, co jste tam také na začátku říkal, že se jim všem pomstíte?

AL: Už to tak necítím, při tom porodu jsem byl fakt odhodlaný, že udělám něco špatného, aby o mně všichni mluvili a viděli, jak mi všichni ublížili, ale teď už to tak nemám.

PK: Tak to je v pohodě, protože kdybyste stále ještě cítil potřebu udělat něco špatného, neměli bychom terapii ještě správně dokončenou.

Vypadá to všechno dobře, ale uděláme si ještě „výstupní kontrolu“. Zavřete znovu oči a chvíli si opakujte: „Nikdo mě nemá rád a nemá cenu žít.“

AL: Nikdo mě nemá rád a nemá cenu žít. Nikdo mě nemá rád a nemá cenu žít. Nikdo mě nemá rád a nemá cenu žít. Nikdo mě nemá rád a nemá cenu žít. No, to je blbost, to tak necítím. Vůbec nechápu, proč jsem si to takhle dřív myslel!

PK: Tak to mi stačí. Vidíte, že jste si své téma zpracoval opravdu dobře. Jsem za to moc rád…

 

Happy end celého příběhu? Nekoná se…

No a to je konec dnešního příběhu. Snad pro vás byl poučný. Mně se tedy osobně velmi ulevilo, protože mi jeho téma nedalo několik nocí klid. Stále jsem ve spánku komunikoval s duší AL. Ve spánku jsem také dostal informaci o tom, že AL byl nechtěné dítě.

Také jsem celý příběh doplnil reálným testováním, takže zde uvedené údaje z Barometru chování odpovídají tomu, co jsem skutečně zjistil. Něco málo jsem přidal intuitivně tak, jak jsem to z klienta cítil. Některé citace jsou z jiných terapií a plně odpovídají tomu, co klienti při hlubinné terapii prožívají. Vše je popsáno co nejvěrněji.

Celý příběh má jen jednu jedinou vadu na kráse. Nikdy se nestal. Andreas Lubitz, druhý pilot Airbusu A320 na terapii nikdy nepřišel. Ani nevěděl, že taková možnost existuje.

Jako nechtěné dítě ho řadu let trápily depre, které vyvrcholily „pomstou“. Všem nám dokázal, že aspoň teď o něm budeme mluvit a budeme si ho pamatovat. Jím pilotovaný Airbus A320 se roztříštil o skály francouzských alp. Jeho pomsta a v depresi naplánovaná drastická sebevražda stála život dalších 149 lidí a zasáhla do životů stovek, možná spíše tisíců jejich přátel a příbuzných.

Přeji tímto duši Andrease Lubitze jen to nejlepší a do příštích inkarnací hodně síly, moudrosti a odvahy. Myslím, že to nebude mít snadné… A za sebe doufám, že dnes už budu klidně spát.

 

Poznámka z 31. března 2015: Na ČT24 dnes zazněla informace, že v Německu má deprese oficiálně 6 % obyvatel, odhaduje se ale, že ve skutečnosti je to až 12 % všech Němců! Tito lidé se často utíkají k lékům, alkoholu a jiným návykovým látkám…

Poznámka z 1. dubna 2015: Společnost Lufthansa dle ČT24 za tuto havárii zaplatí odhadem 9 miliard korun! Je mi smutno, protože věřím, že se tomu dalo předejít…

Poznámka z 3. dubna 2015: Druhá černá skříňka (která je prý žlutá nebo oranžová) nalezaná včera, vydala první svědectví: Andreas Lubitz namířil letadlo k zemi a zvyšoval rychlost.

 

Pokud i vás nebo někoho z vašich blízkých trápí deprese, je to věc, která se dá snadno řešit, ač se vám to může stejně jako AL zdát těžko uvěřitelné. Hlubinná terapie na to má veškeré potřebné nástroje. Pro objednání využijte můj Kontakt.