Bulimie je jen podvědomý blok a dá se vyřešit

Bulimie jako program z dětství

Mnoho lidí se ptá, zda existuje na problém bulimie pomoc nebo léčba. Toto je příběh mé kadeřnice z Podolí, ke které jsem chodil, když jsem ještě žil v Praze.

Jednou se mi svěřila, že ji trápí bulimie… Problém popsala slovy: “Když jdu do jídelny, tak bych tam mohla sedět pořád a dát si celý jídelní lístek odshora až dolů, třeba i dvakrát.

Průběh terapie byl velmi zajímavý, i když vlastně standardní – hlubinná terapie má velké možnosti… V tomto případě ani nedošlo na žádný návrat do minulého života.

Klientka si vybavila své dětství, kdy měla velmi přísného otce. Ten vždy trval na tom, aby se jídlo dojídalo, ovšem vytvářel při tom značný stres. Klientka – tehdy jako dítě – se v tomto stresu zcela otevřela (tj. nastal u ní tzv. stav zúženého vědomí, viz v úvodu webu) a do podvědomí se jí zapsal naprosto klíčový otcův příkaz, který neustále u stolu slýchala, když musela dlouhé hodiny sedět u jídla, které nechtěla:

Neodejdeš od stolu, dokud to všechno nesníš!

Po důkladném zpracování tohoto podvědomého programu (tzv. postulátu) si klientka program bulimie z podvědomí zcela odbourala a problém zmizel.

Jak vidíte, lidská psychika funguje jako dokonalý počítač. Což je někdy na závadu – psychika “perfektně” vykonává příkazy, které jsou uložené v našem podvědomí. Děje se tak bohužel i tehdy, když nám tyto příkazy (nebo také podvědomé programy) vlastně škodí. Tak tomu bylo i v tomto případu bulimie.

 

Bulimie jako program po smrti hladem ve vězení

Vzpomínám si ještě na jeden případ bulimie, kterou jsem úspěšně vyřešil. Studentka z Plzně trpěla bulimií řadu let. Při terapii se dostala do minulého života, kdy byla odsouzena k smrti vyhladověním. Byla v kamenné kobce, kde několik dní umírala hladem.

Po celou dobu věznění (tedy až do smrti) si stále opakovala tato slova, která se jí stala programem bulimie:

Musím myslet na jídlo, jinak se zblázním!

Po odstranění tohoto podvědomého programu již neměla důvod trpět bulimií.

 

Poruchy přijímání stravy

Jak víte, bulimie není jediným případem poruchy přijímání stravy. Nicméně princip řešení bulimie je úplně stejný jako u ostatních poruch. Vždy jde jen o to najít příčinu a pomoct ji klientovi zpracovat tak, aby problém zmizel. Takže: Hlubinná terapie má mocné nástroje na to, aby mohla řešit i poruchy přijímání stravy.

Velmi, velmi, velmi mne mrzí, že tato skutečnost není známa širší veřejnosti. Pamatuji si také na jeden rozhlasový pořad, ve kterém se bulimie a anorexie probírala s psychologem. Ten prohlásil, že se jedná v podstatě o neřešitelné problémy, doporučil opakované dlouhodobé pobyty v léčebně, ale s tím vědomím, že se problém vlastně nevyřeší a poybyty se budou muset opakovat… Dokonce tam zaznělo, že jisté procento lidí na tyto problémy nakonec zemře! Smutné, že?

Přečtěte si i další příběh na téma Mentální anorexie.

Pokud i vás trápí bulimie nebo mentální anorexie, využijte můj Kontakt.