Máte strach z řízení auta? Pomohu vám se ho zbavit!

logo-hlubinna-terapieMáte strach z řízení auta? Pomohu vám se ho zbavit!

Někteří lidé mají strach z řízení už tak dlouho, že se jim může zdát nemožné se ho zbavit. Opak je ale pravdou a může to být otázka dvou či tří hodin.

 

Strach z řízení auta – co to obnáší?

Na některých internetových diskusích, kde se téma strachu z řízení auta probírá, zaznívají často názory, které říkají:

Strach řídit auto je dobrý, protože když se bojíte, tak za volantem neděláte žádné nebezpečné hlouposti.”

“Strach z nehody je naprosto přirozený.”

“Začínající řidič neustále přemýšlí, jak ho budou hodnotit ostatní řidiči, vzniká tak určitý druh sociální fobie.”

A mnoho dalšího, v podstatě na jedno téma – strach z řízení auta je vlastně podle těchto názorů přínosný.

 

Já s takovými názory naprosto nesouhlasím!

Na jednom serveru, kde sice dávají rady, které k odstranění strachu z řízení auta nemohou vést, však hned v úvodu trefili hřebíček na hlavičku:

Jako skoro všechno – strach z řízení auta vězí pevně v naší hlavě.

 

Takže jak je to se strachem z řízení? Pokud řídíte auto a prožíváte při tom strach, děje se celá řada neblahých věcí:

V první řadě ve vás strach z řízení vyvolá tzv. stav zúženého vědomí. To znamená, že

 • hůře vidíte, co se kolem vás děje, máte zúžený zorný úhel
 • hůře slyšíte, takže můžete přeslechnout třeba to, že vás někdo předjíždí
 • nevnímáte všechny vjemy z okolí
 • nestíháte reagovat, ovládat všechna ta hejblátka, sledovat tři zpětná zrcátka…
 • můžete přehlédnout značku, nevšimnout si chodce
 • můžete přehlédnou auto, které se odněkud nečekaně vynoří nebo které vás začalo předjíždět
 • nestíháte spolehlivě sledovat tachometr a jiné přístroje
 • a mnoho dalšího – prostě a jednoduše vaše vědomí pracuje ve stavu ohrožení přežití, a to bohužel zvyšuje šanci na problémy a ve finále nebezpečí autohavárie.

 

Kromě stavu zúženého vědomí se strach z řízení projevuje i v těle tzv. somatiky, tedy nepříjemnými tělesnými stavy:

 • stavy úzkosti (doslova: např. zúžením cév se omezuje krevní oběh v těle)
 • špatné dýchání nebo zadržování dechu v určitých situacích
 • točení hlavy
 • bušení srdce
 • tlak v hrudníku, v hlavě nebo třeba v žaludku
 • pocení
 • třes rukou
 • náběh na nevolnost

 

Jeden můj kamarád měl například při řízení auta vždy ruce jako led. Stávalo se mu to pravidelně při tom, když zvýšil rychlost nad určitý limit. Odkrvil se, drtil volant a nevnímal nic než celé to napětí, které prožíval.

 

To vše má za následek, že vědomí řidiče je natolik zaměstnáno strachem a tělesnými projevy, že se dostává do nebezpečí havárie.

 

Je strach z řízení auta přínosný?

Rozhodně není pravda, že strach z řízení nás nutí jezdit opatrněji, a tedy bezpečněji. Řidič, který prožívá za volantem strach a je ve stavu zúženého vědomí, je svému okolí i sám sobě (a třeba své rodině, kterou veze) velmi nebezpečný.

 

Co se běžně radí řidičům, kteří měli havárii

Běžně se říká, že po autohavárii má člověk “co nejdříve znovu usednout za volant a začít jezdit, aby tak překonal svůj strach“.

Asi uhádnete, že opět nemohu souhlasit!!

 

Moje doporučení pro ty, kdo mají za volantem strach

Moje doporučení zní úplně jinak:

Nejprve si zpracujte strach z řízení auta, pak začněte jezdit.

 

Pokud jste již havarovali, objednejte se ke mně na hlubinnou terapii. Dokonale si zpracujete událost, ve které jste havarovali, kromě toho v sobě objevíte i další události, které s touto havárií souvisejí. Tím se zbavíte veškerých negativních vzpomínek, emocí, přesvědčení a tělesných příznaků, které můžete za volantem pociťovat a které si pro sebe souhrnně nazýváte “strach z řízení”. Pak můžete v klidu a bezpečně usednout za volant a řídit bez strachu.

Pokud budete strach z řízení auta překonávat tak, že budete jezdit a snažit se strach z řízení přemáhat silou vůle, stačí jediná drobná havárie a zaplatíte za ni nesrovnatelně více, než byste dali za jednu jedinou hlubinnou terapii, která vás může strachu spolehlivě zbavit.

 

Strach z řízení auta – příběhy z praxe

Moje utrpení v dopravní zácpě

Mohu začít svým vlastním případem. Když jsem v Praze jezdíval pro zboží na letiště Ruzyně, často jsem se dostal do obrovské dopravní zácpy. Kolem mne byla spousta tiráků, náklaďáků. Šnůra se táhla do nedohledna a nebyla šance na únik. Takto jsem v zácpě popojížděl desítky minut bez možnosti to jakkoliv ovlivnit.

Vytvářelo to ve mně obrovskou nervozitu, až jsem se rozhodl, že si to musím vyřešit.

Příčinu jsem našel ve vlastním porodu, kdy jsem se rodil velmi pomalu a velmi dlouho. Bylo to přesně jako v té dopravní zácpě – nemohl jsem se pohnout z místa, nikdo mi nepomáhal, bolelo to, dusil jsem se. A trvalo to velmi dlouho. Kromě toho jsem měl vztek na svou matku za to, “že mi vůbec nepomáhá.” Když jsem po terapii s matkou mluvil a postěžoval jsem si jí na svůj porod, přiznala mi, že byla velmi silně nadopovaná prášky a neměla vůbec sílu mě porodit. I ty prášky jsem v terapii cítil, byl jsem velice silně omámený, bezvládný a v podstatě jsem jen chtěl co nejdříve umřít. Doslova jsem to říkal: Nechte mě být, nechte mě umřít (při terapii, ne při porodu :-), to jsem ještě mluvit neuměl).

 

Paní, která nemohla ujet ani tři kilometry

Na jednom kurzu Spiritual Response Therapy poblíž Znojma jsem řešil v rámci ukázek případ jedné účastnice kurzu. Ta žila ve vedlejší vesnici a na kurz musela jet asi tři kilometry autem.

Cesta pro ni byla obrovským utrpením a ty tři kilometry byly asi její maximum, jakého byla schopna.

Rozebral jsem její situaci (testováním přes Vysoké Já) a jako první jsem s ní řešil “strach z řízení auta“.

Když čištění proběhlo, požádal jsem ji, ať si představí, že řídí auto. Její pocity však nebyly v pořádku a cítila stále strach. Hledali jsme tedy další příčiny a došli jsme k další úrovni problému:

Strach z toho, že někomu ublížím

Vyřešili jsme tedy i její strach z toho, že ublíží třeba nějakému chodci, a znovu jsme kontrolovali její pocity. Ani teď nebyly v pořádku! Bádali jsme tedy dále a objevili poslední vrstvu problému:

Strach, že poškodím auto

Po odstranění tohoto posledního strachu její takzvaný “strach z řízení auta”, za kterým se vlastně skrývalo více různých strachů, zmizel.

 

Druhý den, když jsme se opět sešli na kurzu, paní vyprávěla:

Včera, když jsem jela domů z kurzu, jsem si dala do přehrávače svoje oblíbené CD a obrovsky jsem si tu jízdu užívala. Udělala jsem si z toho krásný kulturní zážitek!

Jak vidíte, o strachu už nepadlo ani slovo a paní si jízdu poprvé užila.

 

Paní, která v autě šíleně křičela

Jednou mě navštívil nešťastný muž se svou ženou a pověděli mi o jejich problému. Auto u nich řídil manžel, manželka byla jen spolujezdkyně. Měla ovšem naprosto kuriozní problém:

Když je předjíždělo nějaké auto, ŠÍLENĚ křičela. To “šíleně” zdůrazňuji, protože jsem měl možnost to zažít. Neuměl jsem si představit, že bych s takovouto paní byl schopen jako řidič fungovat.

Zdá se to zvláštní a oni si samozřejmě nevěděli rady, jak toto překonat. Nicméně hlubinná terapie, se kterou mohu řešit velmi široké spektrum problémů, paní pomohla. Bohužel si už nepamatuji, co bylo příčinou jejího problému, ale výsledek byl pozitivní…

 

Existují auta, která přitahují nehody?

Řešil jsem i pár zvláštních případů, které už tak nesouvisejí se strachem z řízení, ale s auty jako takovými.

 

Existují totiž auta, která doslova přitahují havárie. Je to tím, že si v sobě nesou (nebo vlastně vezou) otisky určitých negativních energií. To potom přitahuje havárie nebo jiné problémy.

Řešil jsem i případ auta, ve kterém se všem spolujezdcům dělalo nevolno. Tehdy jsem neuměl žádné terapie, pouze jsem pracoval s Karuna Reiki a získal určité pro mě do té doby nezažité schopnosti “vidět energie na dálku”.

Posílal jsem tedy energii Reiki do onoho auta, nevolnosti spolujezdců pak skutečně přestaly.

Paní, která mě žádala o pomoc, jsem ale v SMS napsal: “Takovéto auto jako by přímo přitahovalo havárii.” O to zajímavější pro mě bylo, když tato paní s autem cestou od moře usnula za volantem, v plné rychlosti ulomila pár patníků, což ji prudce probudilo. Rychle trhla volantem doleva, čímž si téměř vykloubila rameno, ale auto a spící spolujezdce zachránila. Byla to pro mě první zkušenost tohoto druhu, ale nezapomenutelná.

 

Prokleté auto, které často havarovalo, případně bylo nepojízdné a stálo v servisu

Požádala mě paní, která si přivezla auto ze zahraničního bazaru, abych jí pomohl. Toto auto neustále přitahovalo problémy, hádky v rodině. Několikrát havarovalo. V podstatě bylo neustále nepojízdné a náklady na opravy stále rostly.

Zjistil jsem, že toto auto bylo prokleté. Prokletí auta jsem odstranil a situace se zlepšila. Paní mi napsala, že “poprvé v životě může s autem konečně normálně jezdit“.

 

Co můžete očekávat po hlubinné terapii?

V první řadě očekávejte, že váš strach z řízení auta zmizí.

Co vám to přinese?

 • Veledůležitou věc – po usednutí za volant již nebudete upadat do stavu zúženého vědomí.
 • Rozšíří se tak vaše vědomí, budete lépe vnímat své okolí.
 • Budete mít spolehlivější reakce.
 • Budete suverénnější ovládat auto.
 • Budete vidět značky, auta i chodce.
 • Mnohem lépe dokážete odhadovat aktuální situaci na silnici.
 • Díky tomu budete méně riskovat.
 • Budete snáze předvídat chování ostatních řidičů.
 • Budete jezdit rychleji, ale mnohem bezpečněji než před hlubinnou terapií.
 • A možná poznáte i ty řidíče, kteří mají za volantem strach :-).

Po hlubinné terapii pirátem silnic?

Mnoho těch, co zastávají názor, že nás strach z řízení auta chrání před riskováním na silnici, se bojí, že když si člověk odblokuje tento strach, začne se za volantem chovat jako šílenec a pirát silnic. Bez strachu si začne hrát na závody formule 1.

Je to ale právě naopak: Pokud budete jezdit beze strachu, budete mnohem lepším řidičem. Proto i při rychlejší jízdě budete pro sebe, své blízké a své okolí mnohem menším nebezpečím, než kdybyste se ploužili zpocení a roztřesení poloviční rychlostí a překáželi tak na silnici těm, kdo jsou schopni jet normálně.

 

Pokud trpíte strachem z řízení auta, mohu vám velmi dobře pomoct. Začněte to řešit ještě dnes – zde je můj Kontakt.