matka

Nechci být jako moje matka

logo-hlubinna-terapie

Nechci být jako moje matka – aneb příběh, který se stále opakuje

K napsání článku na téma, které je mnoha lidem (hlavně ženám) velmi blízké, mě navedlo několik věcí z poslední doby. Zaprvé četba knihy Vadima Zelanda (Ovlivňování reality), kde autor přesně zdůvodňuje, proč se nám věci, kterých se bojíme a které nechceme, tak často v životě stanou. Je to vlastně zákon, který funguje neomylně u každého z nás.

Vztah s matkou a to, co jsme si z něj do života odnesli, nesmírně hluboce ovlivňuje naše vztahy v dospělosti – partnerské vztahy, vztahy se ženami, vztahy s našimi dětmi, u žen také vztah k sobě.

Druhým impulsem byla terapie s klientkou, která řešila problém ve vztahu s manželem.

A třetím byl zážitek s další klientkou. Ta v sobě po užívání esence Sirotka (nyní již nenabízíme) objevila spoustu potlačených a neřešených negací. Tyto negace se začaly projevovat tlakem na srdci. Přes práci s tímto tlakem jsme pak v dětství klientky objevili neuvěřitelné souvislosti, které jí objasnily i její vztah s manželem a finanční obtíže v jejich rodině.

Na závěr bych rád přidal i svou vlastní zkušenost s tím, jak jsem „v sobě nechtěl mít nic jako moje matka“.

 

Klientka, která nedokázala odejít za svou láskou

První případ, který mě dnes napadá, je případ klientky, která řešila vztahové problémy. Když se měla rozhodnout a odejít za hlasem svého srdce, nedokázala to. Zůstala ve vztahu, kde byla velmi nešťastná.

Zkoumáním (testováním přes Vysoké Já, tedy metodou Spiritual Response Therapy) jsem jí odhalil řadu důvodů, proč se takto rozhodla (či nedokázala rozhodnout dle „hlasu svého srdce“). Ukázal jsem jí, jak ji ve vztahu ovládala závislost na manželovi, našel jsem jí také důvody této závislosti. Dalším z důvodů bylo i to, že jsem u ní zjistil, že se plně identifikuje (ztotožňuje) se svou matkou. „To jsem nikdy nechtěla, toho jsem se celý život bála“, řekla k tomu hned klientka.

A v čem byla ona identifikace? Matka klientky v době, kdy klientka byla malé dítě, řešila stejné životní dilema. Potlačila svou lásku, rozhodla se obětovat a zůstat u manžela „kvůli nám dětem“. Přesně stejná situace se pak zopakovala klientce v její dospělosti, přestože to bylo přesně to, čeho se klientka vždy bála. Tento podvědomý strach ji nakonec po pár desítkách let dohnal a vše se stalo tak, jako v jejím dětství.

 

Klientka, která měla s manželem vážné finanční problémy

Původně jsem s touto ženou pracoval proto, že ji trápil tlak na srdci. „Je to jako kdybych měla celé srdce svázané a zkroucené“, řekla k tomu.

Dobrali jsme se k několika příčinám, ale na základě konzultace s kartářkou mě tato klientka upozornila, že se jí údajně stalo něco ve věku čtyř let. Sama si toho ale nebyla vědoma. Vrátil jsem tedy klientku do tohoto věku a tam objevila šokující zážitek. Hádka rodičů, matka vyčítá manželovi, že kdyby nebylo dcery, už by ho dávno opustila a odešla za jiným. Klientka tam vycítila, že její otec se při této hádce cítil velmi ubohý, chudý a nemocný (brzy pak zemřel na infarkt).

Tato událost měla pro dospělý život klientky nedozírné následky. Klientka si uvědomila, že v této události se vzdala lásky, rozhodla se, že ve vztazích nebude ženou (tj. „nechci být jako moje matka“). Poté se jí toto rozhodnutí v životě naplnilo a ve dvou manželstvích se začala podvědomě chovat jako muž. A hlavně – na svého manžela pak přenášela to, co v dětství cítila ze svého otce – ty budeš „chudý a nemocný“ a já o tebe budu pečovat… Je to velice složitý podvědomý proces, ale i ten se klientce v životě bezchybně naplňoval po několik desítek let. A vždy se jí do puntíku splnilo i to, že manželství mělo velké finanční obtíže – opravdu byli “chudí a nemocní”.

Klientka byla naprosto šokována, protože těchto programů si nebyla vědoma. Přesto si uvědomila, že přesně tyto programy jí hluboce ovlivňovaly její manželství.

 

Také já sám jsem nechtěl být jako moje matka

Sám s tímto tématem mám bohaté zkušenosti. Můj otec se oběsil, když mi bylo šest let. Udělal to proto, že se cítil jako oběť své ženy, mé matky. Když se šel oběsit, měl jednu z hlavních myšlenek „Ať vidí, k čemu mě dohnala“. Jak toto mohu vědět? Protože jsem mnoho let po jeho smrti pracoval s jeho duší a prožil na vlastní kůži jeho oběšení (jako celkem dobré médium jsem to prožil se vším všudy – opravdu nezapomenutelná zkušenost). To mi pomohlo pochopit, proč jsem po většinu života žil a cítil se jako oběť – převzal jsem to podvědomě od svého otce.

Složitým podvědomým procesem se pak stalo, že jsem měl velké problémy ve vztahu s matkou.

Jak jsem zjistil až při výcviku na učitele metody Radikální odpuštění Colina Tippinga, jehož součástí byl i 21denní program Odpuštění rodičům, obviňoval jsem celý život podvědomě svou matku za smrt otce. Proto jsem si v sobě potlačil vše, co souviselo s ženstvím (tedy i vnitřní archetyp ženy). A tak jsem v sobě po padesáti letech života objevil program „Nechci v sobě mít nic jako moje matka“. Totálně jsem zavrhl svou ženskou stránku, potlačil svou „vnitřní ženu“. A jestli to ovlivňovalo mé vztahy se ženami? Hádejte…

Nutno dodat, že po 21 dnech radikálního odpuštění se můj vztah s matkou opravdu radikálně změnil. A z této terapie jsme pak těžili až do konce jejího života. Pamatuji se, jak jsem po odpuštění byl na první návštěvě v Praze a zeptal jsem se mámy, jestli si něčeho všimla. “No, všimla. Ještě jsme se dneska ani jednou nepohádali.” A to bylo přesně ono – moje podvědomé obviňování matky za smrt otce bylo pryč.

 

Máte pocit, že jste nikdy nechtěli být jako vaše matka? Cítíte, že jste se tomu nevyhnuli a teď vás to v životě blokuje? Doufám, že pro vás byl tento článek inspirující. Samozřejmě se můžete objednat na konzultaci, kde probereme Vaši konkrétní situaci.