láska

Láska je sprosté slovo

logo-hlubinna-terapie

Láska je sprosté slovo, řekl klient.

Slovo láska padlo při jedné terapii v takových souvislostech, že mě to přivedlo na myšlenku napsat další článek, tentokrát o vztazích.

Ve své práci s klienty velmi rád řeším vztahové problémy. Mám vztah a nevím si s ním rady, nemám vztah a nemohu žádný navázat. Měl jsem vztah a nedokážu se vyrovnat s tím, že skončil… Repertoár vztahových problémů je asi tak široký jako spektrum nás, kdo ve vztazích žijeme. Někdy také řeším vztahy, které byly násilně ukončeny smrtí a lidé se trápí tím, že si něco nestihli říct, sdělit, odpustit…

Asi ne náhodou se od studentů Kabaly vyžadovalo, aby měli určitý věk, žili v manželském vztahu a měli děti. Jinak řečeno aby bylo vidět, že si prošli to největší školou života, tedy vztahy. Vztahy jsou zrcadlem, které nám nejsnáze ukazuje, kde máme co řešit.

 

Nemáte vztah? Pomohu vám zjistit proč.

Řada lidí nemá vztah a stále nemohou přijít na to, proč. Důvodů může být spousta, ale obvykle vycházím z toho, že jim testuji a zjišťuji, proč vztah mít NECHTĚJÍ. Vždy se najde celá řada důvodů. Často lidi překvapím tím, co jim objevím, protože příčiny neúspěchu ve vztazích bývají hodně dobře ukryté v podvědomí. Třeba viděli neuspokojivý vztah svých rodičů, nebo se sami spálili a už se bojí opakovat podobnou bolestnou zkušenost.

 

Chybí vám láska k sobě? Pak ji nemůžete dostat od nikoho.

Často s lidmi řeším důvody, proč nemají rádi sebe sama. Když jim chybí láska k sobě, nemohou ji očekávat zvenčí. Zní to divně, ale je to tak – co nemáme sami v sobě, to nemůžeme získat nijak jinak. A naopak – to, co v sobě máme, můžeme dostávat i od druhých.

Láska k sobě je proto jedním z důležitých předpokladů toho, aby mohla přijí i láska partnerská. Ne-láska pak často souvisí s mým dalším oblíbeným tématem, a to jsou nechtěné děti. O tom ale zase někdy jindy, nebo se podívejte na mé starší články: Nechtěné dítě a rodové prokletí a Další případ nechtěného dítěte.

 

Kdo vám obsadil místo pro partnera?

V několika případech jsem objevil něco zcela nečekaného – místo, které by mělo patřit partnerovi, si klientka „obsadila“ někým jiným. Často to souvisí se vztahem s otcem, často velmi despotickým a nadmíru náročným. A pak se stane něco nečekaného – klientka si vytvoří přesvědčení, že nad jejího otce není, a proto nikdy nenajde partnera, který by se mu mohl vyrovnat. Docela složitý podvědomý proces, ale i ten se dá odblokovat a místo pro partnera se uvolní.

 

Máte vztah, ale trápíte se?

Další variantou, kterou řeším o něco méně často, je trápení v existujícím vztahu. Tam obvykle pracuji s negativními reakcemi na partnera a bloky, které vztah ničí. Základem ale je zpracovat vztah sám k sobě, protože nemohu očekávat, že to, co v sobě nemám, mi dá partner. Tak to nefunguje. Můj učitel Colin Tipping říkal, že pokud se chceme podívat na to, co máme v podvědomí, stačí podívat se na své vztahy.

Problematické vztahy se samozřejmě projevují i v sexuálním životě, kde je prostor pro zablokování se prakticky neomezený.

Vzpomínám si na klienta, který na své partnerce neviděl celkem nic dobrého, vadilo mu i to, že má nadváhu, vůbec ho nepřitahovala. Když skončila terapie, ptal jsem se ho na jeho partnerku… „No je to kočka!“ byla jeho okamžitá odpověď. Maličkost – zmizely negativní programy a klient najednou vnímal partnerku zcela jinak.

 

Láska je sprosté slovo!

Pracoval jsem také s jedním klientem, ve kterém se pralo několik protichůdných přesvědčení ohledně vztahů. Na jednu stranu tvrdil, že partnerku rozhodně nechce, že pro ni není v jeho životě místo. Na druhou stranu se při podrobném rozhovoru na toto téma prořekl, že mu partnerka vlastně chybí. Měl ale mnoho bloků, které mu bránily se rozhodnout. Takže neměl ani vztah, ale ani klid, protože mu toto téma nešlo z hlavy. Vnitřních konfliktů jsem u něj našel mnoho a všechny jsem se mu čištěním metodou SRT snažil odstranit.

Po čištění jsem se zajímal o to, jak se klient cítí a jak nyní vnímá to vše kolem potenciální partnerky. Z mého pohledu vše vypadalo dobře a bloky, které jsem čistil, byly odstraněny.

Vyšla ale najevo jedna neobvyklá věc – klient měl velkou averzi na slovo LÁSKA. Jak řekl, lidé toto slovo zneužívají a jemu se to hnusí. „Láska je pro mě sprosté slovo, nebo spíš ještě něco horšího“, řekl k tomu.

Napadlo mne tedy udělat něco, co obvykle vůbec neřeším. Vytestoval jsem si, zda má klient na slovo „láska“ tzv. negativní reaktivní energii – a bylo to tam. Požádal jsem tedy Vysoké Já o odstranění všech důvodů, proč měl klient tyto bloky. Příčiny jsem nezjišťoval, takže k tomu nemohu nic napsat. Znovu jsem se ptal, jak to po čištění klient vnímá. Jeho odpor zmizel a najednou dokázal slovo „láska“ několikrát za sebou vyslovit, aniž by se otřásal odporem.

 

Rady (obvykle) nedávám…

Co říct závěrem? Se vztahovými problémy pracuji velmi rád, ale nečekejte ode mě žádné poradenství. Moje filozofie je taková, že pomohu klientovi nebo klientce odhalit podvědomé bloky, které ovlivňují vztahy, pomohu je vyčistit, ale neurčuji to, co se pak má stát.

Člověk, který se zbaví podvědomých bloků, se už totiž dokáže svobodně rozhodnout, zda chce vztah, nebo zda naopak svůj stávající vztah ukončí.

Stalo se mi dokonce, a to je opravdu extrémní případ, že klientka se seznámila s novým mužem hned na cestě z terapie domů. Odvezla si tedy z Olomouce opravdu hodně :-).

Jak jsem uvedl, nesnažím se lidem diktovat, jak se mají po terapii rozhodnout. Někdy jsem velmi překvapen tím, co se stane. Jedna klientka mi napsala velmi nečekanou zprávu. Malý kousek z ní vám prozradím:

„Dobrý den pane Kaiser, tak se ozývám po vaší terapii. Kromě toho, že mi můj manžel říká, jak mi to sluší, přitáhla jsem k sobě úžasného milence, se kterým jsem opravdovou ženou, a oba si to užíváme. Takže zkušenost pro začátek: Můj negativní vztah k mužům se vám odstranit podařilo! Co bude dál, to zatím nevím, čas ukáže.“

Řešíte problémy ve vztahu, nebo žádný vztah nemáte? Rád vám pomohu. Stačí mi napsat!